Klíšťata
Klíště je druhý běžný parazit koček (i psů a člověka). V České republice je nejběžnějším druhem klíště obecné (Ixodes ricinus), na Břeclavsku a Moravě můžeme narazit i na pijáka lužního (Dermacentor reticulatus). Klíšťata opět patří mezi významné krevsající parazity, ale narozdíl od blech parazitují na hostitelích nejen dospělci, ale i larvy. Mezi nemoci přenášené klíšťaty patří borelióza, virová klíšťová meningoencefalitida, anaplazmóza a nakonec například babesióza, ehrlichióza a hepatozoonóza, které se vyskytují pouze u psů.
Klíšťata vykazují trojhostitelský cyklus, hostitelem larev jsou nejčastěji malí savci (volně žijící hlodavci), nymfy parazitují zejména na ptácích a dospělá klíšťata na kopytnících, psech, jiných zvířatech a člověku. Klíštata se množí mimo hostitele, na hostitelích můžeme najít všechna stádia kromě vajíček.
Borelióza
Borelióza je onemocnění způsobené bakteriemi Borrelia burgdorferi. Přenašečem je Ixodes ricinus a nemoc se může rozvinout u člověka, kočky i psa s podobnými klinickými příznaky jako jsou záněty kloubů, mozkových plen a srdečního svalu, navíc dochází i ke kožním změnám. Psy je možno proti borelióze vakcinovat.
Virová klíšťová meningoencefalitida (TBE, tick-born encephalitis)
TBE je způsobena virem rodu Flavivirus, přenašečem je opět klíště obecné. Klíště při sání na hostiteli uvolní virové částice do krve, v první fázi onemocnění jsou příznaky nespecifické a často jsou přehlédnuty, později nastupují neurologické příznaky jako zánět mozkových plen a nervové tkáně. Proti TBE zatím není dostupná vakcína.
Anaplazmóza
Je to bakteriální onemocnění způsobené bakterií Anaplasma phagocytophilum, která proniká do krevních buněk (konkrétně granulocytů) a vyvolává příznaky podobné borelióze (teplota, pohybové problémy). Přenašečem je i v tomto případě klíště obecné, hlavním zdrojem nemoci jsou jeleni a srnci, dalšími hostiteli infikovaných klíšťat pak mohou být koně, psi, kočky, volně žijící hlodavci i člověk.
Jak chránit své zvíře proti klíšťatům?
Pokud má vaše kočka přístup ven, aplikujte jí v pravidelných intervalech některý z chemických přípravků proti klíšťatům, zvířatům aplikujte některý kombinovaný přípravek proti blechám a klíšťatům (pozor, ochrana proti klíšťatům bohužel trvá kratší dobu než proti blechám) a po návratu zvíře prohlédněte. Nejraději se klíšťata uchycují okolo očí, čumáku, uší, na krku a na břiše.